O FESTIWALU
Kim jesteśmy?
Krakowskie Zaduszki Jazzowe są najstarszym festiwalem jazzowym w Europie. Na świecie starszym festiwalem – lecz zaledwie o kilka miesięcy – jest jedynie znany i niepowtarzalny Newport Jazz Festival organizowany na Rhode Island w Stanach Zjednoczonych. Historia Krakowskich Zaduszek Jazzowych sięga roku 1954, kiedy to w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 52, przy ulicy Królowej Jadwigi w Krakowie, odbyła się pierwsza edycja tego cyklu. Wtedy też po raz pierwszy wybrzmiał hymn Zaduszek – Swanee River.
Od tego momentu muzyka jazzowa wpisała się na stałe w życie kulturalne Krakowa. Razem z nim się rozwijała, często przechodziła ciężkie chwile, ale przede wszystkim – razem z nim przetrwała i wychowała kolejne pokolenia twórców i miłośników jazzu.
Drugie życie Krakowskich Zaduszek Jazzowych
Pielęgnując niezwykle piękną tradycję organizowania festiwali jazzowych w okresie zadusznym w Polsce oraz biorąc pod uwagę fakt, iż najstarszym cyklem koncertów w Krakowie są właśnie Zaduszki Jazzowe, postanowiliśmy podnieść cykl Krakowskich Zaduszek Jazzowych do należnej mu rangi.
Zdecydowaliśmy się dać mu drugie życie. Startując jesienią 2021 roku (27 – 30 października 2021) postaramy się przywrócić dawną świetność festiwalu, będącego niezaprzeczalnie naszym kulturowym dziedzictwem, zarówno w wymiarze lokalnym – krakowskim – jak i ogólnopolskim czy europejskim.
Razem z Markiem Stryszowskim, wieloletnim organizatorem Krakowskich Zaduszek Jazzowych, a teraz ich Dyrektorem Artystycznym, chcemy zorganizować prawdziwe święto muzyki jazzowej – nie tylko w stolicy Małopolski, ale też w Wieliczce, Trzebini, Olkuszu, Oświęcimiu, czy Bukowinie Tatrzańskiej.
Nasza misja
Jazz był zawsze muzyką buntu i wolności – zarówno w czasach komunizmu jak i współcześnie – dlatego pamiętając o tradycji, nie chcemy jednocześnie zamykać się w skostniałych schematach. Pragniemy pozostać otwarci na nowe trendy i zjawiska w muzyce jazzowej – wszystko to z nadzieją i wiarą w jej przyszłość.
Jednym z naszych głównych celów będzie promowanie mniej znanych i zdolnych muzyków. Chcemy, aby muzyka jazzowa stała się bardziej popularna, zwłaszcza wśród przedstawicieli młodego pokolenia i jednocześnie pozostała oazą swobody i niezależności.
W dzisiejszych tak trudnych czasach, poprzez język kultury, który zawsze zachęca do dialogu, otwartości i tolerancji, mamy nadzieję osiągnąć również cel społeczny jakim jest integracja różnych środowisk.
Kraków – nieprzypadkowa stolica jazzu
Kraków jest miejscem szczególnym na kulturalnej mapie Polski. Przyglądając się historii rozwoju tego gatunku muzycznego w Polsce widać, jak ogromne znaczenie odegrała w nim stolica Małopolski. Dlatego też tak ważna jest dla nas odbudowa dawnej świetności festiwalu. Chcemy, by Kraków pozostał istotną częścią historii jazzu, ale także, by stał się domem dającym perspektywy rozwoju dla młodych artystów.